Kuidas valida autole akut? AGM aku eelised.

Kuidas valida autole akut? AGM aku eelised.
Kas tasub osta oma autole AGM aku kui autol puudub start-stop süsteem (süsteem mis  lülitab mootori lühikeste peatuste ajal välja, näiteks ummikutes või valgusfoori taga)?

AGM-akusid (Absorbent glass mat - absorbeeriv klaasmatt ) kasutatakse peamiselt nende suure jõudluse tõttu koos start-stop-tehnoloogiaga. Kuid AGM-i aku eelistest saab kasu ka siis, kui autol pole start-stopp süsteemi. AGM tehnoloogia pakub suuremat energiavaru, millest saavad kasu ka tavalised sõidukid, nt. aku pikema tööea tõttu.
AGM-akud on hooldusvabad ja lekkekindlad, kuna AGM-aku elektrolüüdid on seotud klaaskiududest absorbeeriva eraldajaga. Akuhape ei pääse välja, isegi kui aku on kahjustatud. See hoiab ära kere (nt rooste) või muude külgnevate komponentide edasise kahjustumise.

AGM-akule ülemineku eelised:
 Lisaks juba mainitud eelistele on AGM-i akule üleminekuks ka muid põhjuseid. Järgmiste asjaolude tõttu on soovitatav asendada tavaline aku AGM akuga:
•    Suur arv lühikesi sõite alla 10 km või sõiduk mille aastane läbisõit on alla 10 000 km, ei võimalda generaatoril piisavalt aega aku piisavaks laadimiseks. Iga kord, kui akut ei laeta täielikult täislaetud olekusse (SOC), on seda raskem akul järgmisel korral sõiduki käivitamine.
•    Kui sõidukit kasutatakse ainult hooajaliselt, võib vanem tavaline käivitusaku enneaegselt tühjeneda. See kehtib eriti juhul, kui ladustamiskohas on ebasoodsad tingimused ja akulaadijaga laadimist ei toimu. AGM-aku talub pikka ooteaega paremini, kuna selle tehnoloogia korral ei saa separaatoriga seotud elektrolüüdis kihtida, nii et sulfatsiooni on vähem. See tähendab, et AGM akut on pärast pikka ooteaega lihtsam laadida kui märgakut (tavaline aku).

AGM aku peab vastu ka äärmuslikele välistemperatuuridele ja sellel on suured energiavarud. Tavaline käivitusaku reageerib suurele kuumusele ja külmale kiire mahtuvuse vähenemisega ja tühjeneb kiiremini.

Kui sõiduk on varustatud suure hulga mittestandardsete elektriseadmetega, millel on suurenenud energiatarve, nt. keerukas helisüsteem, siis AGM aku annab sõidukile vajaliku võimsuse, mida tavaline märgaku ei saa pakkuda.

AGM akud - esimene valik väikestele tarbesõidukitele
Ärilises kasutuses kasutatakse sõidukeid sageli mitme vahetusega tööks. AGM aku talub mitme vahetusega töö korral suuremaid koormusi paremini kui tavaline käivitusaku.
Linnas kasutatavatel kaubikutel kasutatakse sageli ka elektritoitega komponente ja spetsiaalseid seadmeid rohkem. Tavaline käivitusaku saavutab kiiresti oma piirid ja selle aktiivne materjal, mis on oluline aku mahutavuse jaoks, laguneb. Lahtrite erilise konstruktsiooni ja aktiivse materjali spetsiaalse segu tõttu suudab AGM aku vastu pidada rohkem ja sügavamatele laadimistsüklitele kui tavaline aku.

Linnatransport ja taksod teevad  sageli peamiselt lühisõite - igasuguse ilmaga. AGM-aku käivitab sõiduki usaldusväärselt ja vastab ka ärilise töö nõudmistele.

Automaatsed käivitus-seiskamissüsteemid (start-stop) on AGM-akuga tõhusamad.
Sõidukid, millel on lihtsad start-stop-süsteemid ilma pidurdusenergia taastamiseta (rekuperatsioon), on tavaliselt varustatud EFB-akuga. Kuid ka sel juhul on AGM-akuga asendamine väärtuslik: Start-stop-tehnoloogia töötab usaldusväärselt ja tõrgeteta. Viimaseks, aga mitte vähem tähtsaks, AGM akud avaldavad muljet oma suure laadimisvõimega: Kogu tööea jooksul on AGM akude laadimine parem kui EFB akude puhul.


Küsimused millele vastata kui on mõttes üleminek AGM akule.
Kas sõidukil on palju elektroonilisi seadmeid?
Kas sõiduk on varustatud täiendavate moderniseeritud elektrooniliste seadmetega?
Kas seadmeid, nt. mobiiltelefonid, laaditakse sõidukis sageli?
Kas sõidate sageli ekstreemsetes ilmastikutingimustes?
Kas sõidate sageli lühikesi vahemaid või olete sageli liiklusummikutes?
Kas oleksite nõus parema pikaajalise kasu (kasutusiga) toote eest rohkem maksma?
Kui olete mõnele neist küsimustest vastanud jaatavalt, on soovitatav minna üle AGM-ile.

Kas sa teadsid?
EFB akuga varustatud start-stop tehnoloogia lülitab mootori välja vaid 39% * kõigist juhtudest, võrreldes AGM akuga. AGM-aku ja start-stop-süsteemi kombinatsioon on ökonoomne, võimas ja töökindel.

Meie e-poe AGM akude valiku leiad siit!

 

Seotud artiklid ja uudised:

Autoakud - näpunäiteid akude kohta

Autoakude, busside akude jm akude võrdlused, sobivustabelid ja kataloogid

Kuidas valida akulaadijat?

Loe akutüüpide kohta siit!