Kuidas valida akulaadijat?

Kuidas valida akulaadijat? 1. Kõigepealt tehke tehke selgeks millist akut või akusid te soovite laadida, kas tavalised pliiakud e. happeakud (enamikel sõiduautodel) ,  geelakud, AGM akud (kasutusel paljudel mootorratastel) või kaltsiumakut.  
2. Milline on Teie aku mahutavus  (mitu Ah) aku Teil on? Aku mahutavus  sõltub auto elektritarbimisest, mida rohkem elektriseadmeid seda võimsam peaks olema aku. Aku laadijate peal või karbi peal on näiatud laadimisvoolu tugevus amprites (A) ning ka maksimaalne aku mahutavus, millist antud laadija on võimeline laadima. Tüüpiline aku on 50Ah, ning 10A laadija laeb täiesti tühja aku täis umbes 6 tunniga. Et arvutada laadimisaega kasuta valemit aku Ah jagatud laadija A pluss 10%. Pliiakude laadimiseks sobivad kõik meie poes müügil olevad akulaadijad.
3. Mitu Volti aku Teil on, kas 6V( mootorratad, murutraktorid, mootorrollerid jmt), 12V (sõiduato, mootorratta akud -enamlevinud ), 24V aku (veoautod). 
 
Akulaadijad jagunevad:
  • Manuaalsed akulaadijad (tavalaadijad): Sobilikud ainult pliiakude  laadimiseks. Laadija laeb konstantselt ning kui aku on täis, tuleb laadija manuaalselt kinni lülitada , et vältida aku ülelaadimist.
  • Automaatsed akulaadijad (tavalaadijad): Sobilikud plii ja geelakude laadimiseks. Reeglina saab valida kiire ja aeglase laadimisreziimi vahel. Kui aku on täis laetud lülitub laadija hooldusreziimile, tänu millele võib jätta aku laadijaga ühendusse lühikeseks ajaks.
  • Nutikad laadijad  (Smart Chargers) -mikroprotsessori juhitud (meie e-poes saadaval palju erinevaid nutilaadijaid, vaata siit) : Sobilikud plii,  geel, AGM ja kaltsiumakude laadimiseks. Saab valida mitmete erinevate laadimisreziimide vahel. Nutikad laadijad laevad aku täis kuni 2 korda kiiremini kui manuaalsed ja automaatsed laadijad. Kui aku on täis ja laadija akuga ühendatud, siis toimub laadimine ainult juhul kui aku pinge alaneb,  seetõttu võib laadija olla akuga ühendatud määramata aja (näiteks terve talv). Nutikatel laadijatel on ka aku hooldusfunktsioon mis parandab aku näitajaid ning pikendab aku eluiga. 
Ctek akulaadijad

Seotud artiklid ja uudised:

Kuidas valida autole akut? AGM aku eelised. 

Autoakud - näpunäiteid akude kohta

Autoakude, busside akude jm akude võrdlused, sobivustabelid ja kataloogid

Kuidas valida akulaadijat?

Loe akutüüpide kohta siit!