Milline käsitööriistade valmistamise teras on kõige vastupidavam?

Milline käsitööriistade valmistamise teras on kõige vastupidavam? Nagu me kõik teame, kasutatakse erinevate käsitööriistade valmistamisel erinevaid teraseid. Alljärgnevalt on ära toodud teraste omadused ja tugevus.

Süsinikteras (CS)
Sõltuvalt süsinikusisaldusest saame jagada süsinikterase madala süsinikusisaldusega teraseks, keskmise süsinikusisaldusega teraseks ja kõrge süsinikusisaldusega teraseks. Mida suurem on süsinikusisaldus, seda suurem on kõvadus ja seda väiksem on sitkus. Käsitööriistu valmistame tavaliselt kõrge süsinikusisaldusega terasest, kuna sellel on suur kõvadus ja tugevus. Kuid see ei sobi kruvikeeraja (kergesti purunev) valmistamiseks, kuna see on nõrk. Igatahes kasutatakse seda laialdaselt mõnes üldotstarbelises käsitööriistamaterjalis, näiteks mutrivõtmetes.

Kroom-vanaadiumteras (Cr-V)
Kroom-vanaadiumiteras on kroomi (Cr) ja vanaadiumi (V) legeerelementidega legeeritud tööriistateras. Sellel on parem tugevus ja sitkus kui süsinikterasel, seega on see suurepärane materjal kvaliteetsete tööriistade jaoks. Tavaliselt kasutatakse mutrivõtmete, kruvikeerajate, padrunite jaoks 50BV30 kroom-vanaadiumiterast. 

Kroommolübdeenteras (Cr-Mo)
See on legeeritud tööriistateras, mis sisaldab kroomi (Cr), molübdeeni (Mo), raua (Fe) ja süsiniku (C) sulamielemente. Sellel on suurepärane löögikindlus, tugevus ja sitkus, lisaks on selle jõudlus parem kui kroom-vanaadiumi terasel. Sobib tipptasemel kruvikeerajatele ja väikestele kuuskantvõtmetele. Tavaliselt kasutatakse pneumaatilise tööriistaga kasutatavate padrunite valmistamiseks 35CrMo kroom-molübdeenterast. Üldiselt on materjal teistest kallim.

S2 tööriistateras
See on legeeritud tööriistateras, mis sisaldab süsinikku (C), räni (Si), mangaani (Mn), kroomi (Cr), molübdeeni (MO) ja vanaadiumi (V). S2 eelised on järgmised:
  • Suurepärane löögikindel tööriistateras
  • Suurepärane tugevus ja sitkus
Tavaliselt valmistatakse ülitugevaid kruvikeerajaid ja kuuskantvõtmeid jne. Igakülgne jõudlus on parem kui kroom-vanaadiumiterasel. Tegeliku materjalivaliku jaoks kasutatakse CR-V-d laialdasemalt kui S2, kuna see on soodsam.

SVCM
SVCM on parem kui CR-V, CR-V on küllaldase kõvadusega, kuid sitkus pole eriti hea. See näitab, et mutrivõti võib puruneda. Kruvipea libiseb kõigepealt ja seejärel kruvipea on rikutud. Eriti kui see on väändunud, läheb see katki. SCVM + omab paremaid väändeomadusi kui CR-V.

Alumiiniumpronks (alumiiniumi-vasesulam) ja berülliumpronks (vismuti-vasesulam)
Kasutatakse plahvatuskindlate tööriistade valmistamiseks. Plahvatuskindlad tööriistad on tööriistad, mis ei plahvata plahvatusohtlikke gaase tule- või plahvatusohtlikus keskkonnas. Pronks on kõvem, ja suurema tõmbetugevusega ja sellel on spetsiaalne antimagneetiline funktsioon, nii et see võib töötada magnetväljadega töökeskkonnas.