Auto käivitusjuhtmete kasutamine

Auto käivitusjuhtmete kasutamine
Kui Teie sõiduk ei käivitu , mida võib eriti juhtuda talvel, siis on võimalus käivitusjuhtmetega teise sõiduki aku pealt võtta voolu ja käivitada tühja akuga auto. Võimalus on kasutada ka auto käivitusabi seadet.


Käivitusjuhtmete (niinimetatud krokodillide) kasutamine:
1. Asetag sõidukid nii, et abistav täis akuga auto need ei puudutaks tühja akuga autot.
2. Lülitage kõik elektritarbijad välja.
3. Mõlema sõiduki käigukangid peaksid olema neutraalasendis.
4. Ühendage punase juhtme klamber mõlema aku positiivsete (+) klemmidega (kõigepealt abistava sõiduki täisaku, seejärel tühja aku külge).
5. Ühendage musta juhtme klamber mõlema aku negatiivsete (-) klemmidega (kõigepealt abistava sõiduki täisaku, seejärel tühja akuga sõidukil musta juhtme klamber mistahes auto metallist osa külge näiteks kere külge).
6. Veenduge, et  juhtmed ei puudutaks liikuvaid mootoriosi.
7. Käivita täis akuga auto ja lasem mootoril mõned minutid töödata, et tühi aku jõuaks ennem käivitamist pisut laadida.
8. Käivitage tühjenenud akuga sõiduk. Kui see kohe ei käivitu, lülita tühja akuga auto mootor välja ja ürita mõne minuti pärast uuesti käivitada. Ärge kasutage mootori käivitamiseks kaableid kauem kui 10-15 sekundit.
9. Pärast edukat käivitamist, töötava mootoriga, eemaldage klambrid, teostades toimingut vastupidises järjekorras, ühendades lahti esmalt negatiivse (-) klambri (must juhe) ja seejärel punase jutme (+) klamber.


Käivitusjuhtmete parameetrid peavad olema proportsionaalsed aku starteri tarbitava vooluhulgaga. Kaabli isolatsioon ei tohi olla kahjustatud.

Liiga pikk käivitamine mille jooksul ei õnnestu autot käivitada, võib tühjaks laadida ka abistava auto täis aku, seetõttu oleks vajalik peale mitut käivitamise katset uurida kas äkki ei olegi asi tühjas akus vaid autol on mõni muu viga. 

Kui sõiduk on siiski saadud käima, tuleks ennem selle välja suretamist sõita autoga pikem sõit (vähemalt 30 minutit järjest), mille tulemusena auto generaator laeb sõidu ajal akut. 

Suureks probleemiks on just see, kui autoga sõidetakse sageli lühikesi sõite. Näiteks linnas töö ja kodu vahet kokku kõigest 5km korraga. Selliste pidevate lühikeste sõitude korral kulutab auto igal käivitamisel voolu ja lühikese sõidu ajal ei ole generaatoril piisavalt aega , et aku taas täis laadida. Et seda vältida tasuks aegajalt teha autoga ka üks pikem sõit, minimaalselt 30 minuti järjest , võimalusel veelgi pikem sõit. Eriti suur on analoogne probleem veel talvel, siis tuleks talve jooksul paar korda ka auto aku akulaadijaga täis laadida.

Siit leiad meie e-poes pakutavavad käivitusjuhtmed.