Kuidas kasutada ja paigaldada lumekette

Kuidas kasutada ja paigaldada lumekette

Info lumekettide kohta

Lumeketid ehk rehviketid on sõidukite rehvidele paigaldatud seadmed , mis suurendavad veojõudu läbi lume ja jää sõites. 

Pilt 1 Lihtsamad lumeketid

Lumeketid kinnituvad sõiduki veorataste külge ja neid müüdakse reegline kahekaupa. Kuigi lumeketid on oma nime saanud terasketi järgi , võivad need olla valmistatud ka muudest materjalidest ning mitmesuguse mustri ja tugevusega.

Kette müüakse tavaliselt paarikaupa ja sageli tuleb need osta, et need vastaksid konkreetsele rehvimõõdule (rehvi läbimõõt ja turvise laius). Mõned lihtsamad ketid (Pilt 1) on universaalsed  ja neid saab kohandada erineva suurusega rehvide jaoks.
 

Pilt 2 Klassikalised metallist lumeketid

Kettidega sõitmine vähendab kütusesäästlikkust ja võib vähendada auto lubatud kiirust umbes 50 km/h , kuid suurendab veojõudu ja pidurdamist lumisel või jäisel pinnal.

Mõned riigid nõuavad teatud ilmastikutingimuste korral kettide kasutamist, kuid teistes piirkondades on kettide kasutamine keelatud, kuna need võivad teekatteid kahjustada.
 

Lumekettide kasutamine Eestis

Eestis reguleerib lumekettide kasutamist Liikluseeskiri. Märk 438 „Lumeketid” (pilt 3 )  kohustab mootorsõidukitel vähemalt

Pilt 3 Märk 438 „Lumeketid
kahel vedaval rattal kasutama sõidul lumekette.
Märk 438 kehtib lähima ristmikuni, ristmiku puudumisel kuni märgini 448 „Lumekettide kohustuse lõpp” (pilt 4)  või tahvliga 821 „Mõjupiirkond” teatatud kauguseni.

Märgiga 438 kehtestatud lumekettide kohustuse lõppu näitab märk 448 „Lumekettide kohustuse lõpp”.


Pilt 4 Märk 448 „Lumekettide kohustuse lõpp"


 

Vaata siin õpetusevideo lumekettide paigaldamise kohta.


 

Siit leiad meie e-poe valikus olevad lumeketid.