Informatsioon värvimise ja värvide kohta

Informatsioon värvimise ja värvide kohta Üldine informatsioon ja enamlevinud küsimused värvimise ja pihustusvärvide ehk aerosoolvärvide kohta. Artiklis on informatsioon Motip- Duplicolor toodete kohta, muude kaubamärkide toodete informatsioon võib erineda siin artiklis toodud informatsioonist sõltuvalt toote eripärast.

Kui erinevad on värvide omadused?

Kõiki värve (akrüül-, nitro-, sünteetilised vaigu baasil, veepõhine värv) saab üle värvida sünteetilise värviga.
Sünteetilise vaigu baasil värvi saab üle värvida ainult sünteetilise vaigu värviga. Akrüülvärvi ja / või nitro-kombineeritud värvi ei saa värvida sünteetilise vaigu värviga. Kokkusobimatuse põhjustel viiks see värvi "üles".

Kuidas erinevad akrüül-, nitro- ja sünteetilised vaiguvärvid? Milline värv sobib mulle?

Akrüül- ja nitro-kombineeritud värve eristavad eelkõige kiiremad kuivamisajad ja kõvemad pinnad. Seetõttu kasutatakse selliseid värve valdavalt autotööstuses.
Sünteetilise vaiguga värvi (= alküüdvaiku) on lihtsam kasutada "kogenematutel värvijatel", kuna värv kuivab aeglasemalt ja seetõttu ei teki nähtavaid üleminekuid, kui hakata  uuesti pihustama. See on eelis eelkõige suuremate pindade (nt lauaplaadid, riidekapi esiosad) pihustamisel.

Kuidas saab polüstüreenile täiuslikku värvikihti?

Värvid, s.t ka värviaerosoolid, sisaldavad reeglina lahusteid, mis ründavad polüstüreeni ja põhjustavad selle osakeste eraldumist. Üks erand on siin veepõhised värvid (DUPLI-COLOR AQUA). Neid saab kõhklusteta kanda  polüstüreenile.
DUPLI-COLOR seeria sisaldab spetsiaalset värvitoonide vahemikku nimega "Deco Matt". Need värvid sisaldavad spetsiaalset lahustit, mis ei ründa polüstüreeni pinda.
Spetsiaalse DUPLI-COLOR polüstüreeni kruntvärvi kasutamisel võib polüstüreenist eseme seejärel katta mis tahes lahustipõhise värviga. Oluline märkus: krunt peab kogu polüstüreeni pinna täielikult katma, et eraldada see järgnevast värvikihist.

Mida tuleb kõva plasti värviga katmisel arvestada?

Sünteetika on lahustite suhtes tundlik ja reageerib tugevalt temperatuuri kõikumistele (paindlikkus). Lisaks on neil väga sile pind, millele värv ei haaku. Seetõttu on eranditult vajalik eeltöötlus plastikukruntvärviga. See kruntvärv moodustab plastikust substraadi ja sellele järgneva värvikihi vahel värviga kaetava silla.

Mida on oluline märkida kuivamisaja infos?

Kuivamisaja teave on saadaval selle veebisaidi vastava toote tehnilises andmelehes. Kuivamisajad sõltuvad alati ümbritsevast temperatuurist ja niiskusest ning värvikihi paksusest. 

Tolmukuiv -> Värvikiht on kuivanud nii, et tolmuosakesed ei saa enam värvi kapselduda.
Puudutuskuiv -> värv pole veel täielikult tahenenud ja muutunud elastseks; seda saab siiski katsuda.
Töödeldav -> värvi saab lihvida ja katta.
Põhjalikult kuiv / kõvenenud -> Värv on saavutanud maksimaalse lõpliku kõvaduse.

Millised ilmastikutingimused sobivad aerosoolvärviga värvimiseks?

Muidugi kuiva ilmaga ja / või tuule eest kaitstud kuivas ümbruses. Purk peaks olema toatemperatuuril. Optimaalsed tulemused saavutatakse ümbritseva õhu temperatuuril vahemikus + 15 ° kuni 25 ° C. Niiskus ei tohiks ületada 60 protsenti; muidu veniks kuivamisperiood märkimisväärselt edasi.

Kui suur on tsingi sisaldus tsinkaerosoolvärvis?

Tsingi-tolmu osakaal kuivas värvikiles on üle 90 protsendi.

Kas tsinkaerosoolvärvi saab otse üle värvida või on kõigepealt vaja kruntvärvi?

Kruntvärv, nt. Metalli kruntvärv või universaalne kruntvärv, tuleb enne tsinkvärviga  katmist igal juhul pinnale pihustada.

Kuidas tekivad värvide kõrvalekalded sõidukitootja poolt antud värvikoodi  ja aerosoolvärvi vahel?

Meie autovärvid on meie teadmiste ja veendumuste kohaselt simuleeritud ja klassifitseeritud vastavalt autotootjate spetsifikatsioonidele. Siiski võivad kõrvalekalded teie sõiduki värvitoonist tuleneda järgmistest põhjustest:
Autode tootmisel autotootjate erinevates tootmiskohtades võivad esineda värvitolerantsid.
Erinevad ehitusaastad võivad põhjustada ka väikeseid värvierinevusi.
Vanemad sõidukid on mõnda aega ilmastiku käes olnud (päike, vihm, rahe ja tormid) ning seetõttu on algne värvkate sageli oma läike ja intensiivsuse kaotanud.

Kas vanemate sõidukite puhul on värvitooni kõrvalekaldeid algsest värvitoonist?

Jah, seda tuleb arvestada. UV-kiirgus mõjutab värvi läiget ja intensiivsust. Mida vanem on sõiduk, seda suurem võib olla värvitooni hälve.

Miks polüestervaik sageli ei  kuiva korralikult?

See ei ole kaebuse põhjus, sest see on nii mõeldud. Liimipind moodustab ühendussilla  järgneva pahtlikihi peale kandmise jaoks. Kui seda kleepuvat pinda ei soovita, saab seda loputada nitro-lahjendusega.

Kui temperatuurikindel on värv / pahtel?

Reeglina on akrüül-, nitro- ja sünteetilised vaiguvärvid temperatuurikindlad kuni 80 ° C.
Lisaks oleme välja töötanud spetsiaalsete kasutusvaldkondade jaoks mõeldud tooted, mis võivad alluda veelgi kõrgematele temperatuuridele. Näiteks kuumuskindel pihustusvärv (300–690 ° C sõltuvalt värvitoonist. 
Pahtlid  (120 ° C). Need väärtused on seotud vastava materjali täielikult kuivanud ja kõvenenud olekuga.

Miks on paljudel toodetel pihustusvastane rõngas? 

Punane pritsimisvastane rõngas töötati välja selleks, et vältida tahtmatut pihustamist (nt laste poolt või müügiriiulil toimunud vandalismi kaudu).
See väike punane rõngas asub võltsimiskindla korgi all ja pihustuspea all. Kui pihustuspea eemaldatakse, saab rõngast väga hõlpsasti üles tõsta ja eemaldada terava esemega, nt. kruvikeeraja. Ärge kasutage seda tehes jõudu, kuna see võib purki kahjustada ja sisu võib lekkida. Tähtis: Pihustusvastase rõnga saab pärast seda uuesti sisestada.

Kas AQUA pihustusvärv on ilmastikukindel?

Uue põlvkonna Aqua pihustusvärve saab kasutada ka välistingimustes esemete värvimiseks. Ilmastikukindluse eeltingimus on värvi täielik kõvenemine, mis saavutatakse viie päeva pärast.

Kuidas ja milliste toodetega saab kroomitud detaile katta?

Põhimõtteliselt on kroomdetailide katmine keeruline. Kui soovite sellest hoolimata kroomitud detaile katta, peate sarnaselt muude katmisprotsessidega need kõigepealt puhastama ja lihvima. Seejärel kruntige universaalse kruntvärvi või alumiiniumi kaitsekrundiga. Kui krunt on kuiv, võite selle põhimõtteliselt üle värvida mis tahes akrüül-, nitro- või sünteetilise vaigu värviga. Kuna siin on enamasti tegemist sõiduki osadega, on soovitatav kasutada akrüül- või nitro-kombineeritud värve. Kleepumine, isegi lihvitud kroomitud osade külge, ei ole võrreldav tavaliste metallist aluspindadega.

Chrome'i efekt / hõbedane Silver Chrome: mis vahe on neil kahel tootel?

Kroomi efekt  värvi kvaliteet ei ole ilmastiku ja hõõrdumise suhtes vastupidav. Seetõttu tuleks seda toodet kasutada ainult dekoratiivsetel eesmärkidel. Kroomiefekti (ka kuld- ja vaskefekti) ei saa läike säilitamiseks uuesti katta lakiga! Kui läige on tuhmunud, on teha vaid üks asi: katta uuesti uue värvikihiga!

Silver Chrome Hõbe-kroomvärv (Toote ID: 1011) abil õnnestus MOTIP DUPLI-l esmakordselt välja töötada kõrgläikega värviaerosool, mis annab kroomile sarnase välimuse ning on vastupidav ilmastikule ja hõõrdumisele! 

Mis on pihustusudu ja kuidas selle mõju vähendada?

Soojemal temperatuuril, aga ka siis, kui kaugus katetava esemeni on liiga suur, kuivab värv juba õhus olles ega jõua isegi kattekihini. See pinnale kandunud värviladestis ongi nn pihustusudu. Seetõttu järgige toote kasutusjuhendis toodud pihustuskauguse juhiseid.

Pihustage alati tuule eest kaitstud kohas, et vältida pihustatud uduosakeste sadestumist pinnale kui see on veel niiske. Tekkiva pihustusudu suurus sõltub värvi kogusest, ventilatsioonitingimustest (tuuleolud) ja pealekandmise tüübist. Ruumi sees võib pihustusudu levida 10 meetri raadiusele. Seetõttu soovitame kindlasti kaitsekatted paigutada ümbruskonda hoolikalt ja ohtralt.

Kas korteris sees saab kasutada pihustusvärve?

Kui te ei soovi suuri alasid pritsida, siis on vastus põhimõtteliselt jah. Siiski peate tagama piisava ventilatsiooni. Palun järgige juhiseid. Pealegi peate ümbritseva ala korralikult  katma, et kaitsta seda pihustusudu eest.

Kas pihustusvärvid on juhtivad (elektriline keevitatavus)?

Tsinkpihusti ja alumiiniumpihusti on juhtivad. Meie kaitsvad kruntpihustid on ka vastava kihi paksuse korral elektriliselt keevitatavad. Elektrivool tungib värvikihti, neutraliseerides nii isolatsiooni efekti.

Kas pihustusvärvid on bensiinikindlad?

Akrüülvärvid on bensiini lekkimise suhtes suhteliselt vastupidavad. Võib esineda kerget turset, kuid see kaob u. 24 tunni pärast. Sel juhul ei tohi te bensiini maha pühkida, vaid peate ootama 24 tundi, et bensiin värvikihist välja pääseks. Kui seda täheldatakse, võib kahekihilist läbipaistva laki pinda pidada bensiinikindlaks.
Sünteetilise vaigu ja veepõhised omadused ei ole bensiinikindlad, nagu ka Zapon Cristal Spray.
Parima bensiinikindluse annab ColorMatic 2-Komponentne kvaliteetlakk 2K (Toote ID: 618860).

Millist värvitut lakki on õige kasutada?

•    Kõiki värve (akrüül-, nitro- ja sünteetilise vaigu baasil) saab uuesti sünteetiliste vaikude värvidega katta.
•    Sünteetiliste vaikude värve saab uuesti katta ainult sünteetiliste vaikude värvidega. Akrüülvärvi ja / või nitro-kombineeritud värvi ei saa sünteetilise vaiguga värvi peale kanda. Erineva kuivamisaja tõttu tooks see kaasa värvi "tõusu".
•    Autoremontvärvi (akrüül-, nitro-kombinatsioon) on kõige parem uuesti katta 2-kihilise värvitu lakiga; sellel on ühekomponendiliste läbipaistvate kihtide suurim bensiinikindlus. 
•    Efektvärvid, nagu 3D-efekt Toote ID: 458496, teemanti efekt, light-up värv id 458697, metallik, tuleks efektipigmentide kaitsmiseks uuesti katta värvitu lakiga. Kui tegemist on kütusega sõitva mootorsõiduki ja / või selle osade värvimisega, sobib kõige paremini  läbipaistev lakk kantuda kahe kihina.  Dekoratiivsetel eesmärkidel soovitame pigem Zapon lakke, millel on suurimad läikeomadused. 
•    Graniidiefekt värv: Pärast kuivamist (umbes 24 tundi) tuleb graniidist konstruktsioon eranditult tihendada ja kaitseks uuesti DUPLI-COLOR Granit Clear Coat lakiga või mõne muu DUPLI-COLOR värvitu lakiga katta (eriti õues kasutatavate esemete värvimisel).
•    Pronks, kuld / kroom / vask: neid efektvärve ei saa kaitsta värvitu lakiga, sest lakk hävitaks efekti. 
•    2K Clear Coat (nt ColorMatic 2-Komponentne kvaliteetlakk 2K Toote ID: 618860) kasutatakse peamiselt professionaalsetes keskkondades. See on eriti bensiini- ja ilmastikukindel.

Spetsiaalsed metallist aluspinnad (roostevaba teras, tsink, värvilised metallid) - milliseid pihustusvärve saan kasutada?

•    Roostevabast terasest pinda saab pärast peene abrasiivpaberiga lihvimist ja põhjalikku rasvatustamist katta. Sama kehtib ka tsingitud pindade kohta. Roostevabast terasest pinna paremaks haardumiseks on soovitatav kasutada kaitsvat kruntvärvi.
•    Tsingi puhul tuleks kasutada alumiinium kaitsekrunti Toote ID: 458570.  Kuumtsingitud pindadele on kõige parem kanda värv ilma aluspinda lihvimata, eelneb muidugi rasva eemaldamine. Värskeid, lagunemata kuumtsingitud pindu on raske katta. Pärast lihvimist ja rasvaeemaldamist võib kasutada alumiinium kaitsekrunti ja kattelaki. Kuid haardumine on alati halvem kui teistsugusel aluspinnal. 
•    Värvilisi metalle saab korrosiooni eest kaitsta, kattes uuesti Zapon Crystal Spray lakiga. Kasutage sama tehnikat kui roostevaba terase korral. Värvilistele metallidele ei tohi kanda vett sisaldavat läbipaistvat lakki, kuna see võib põhjustada värvimuutusi.

Miks ei õnnestu värvil korralikult kleepuda pinnale?

Võib-olla polnud aluspind täiesti puhas, kuiv ja rasvavaba (silikoonivaba)? Vajadusel kasutage enne katmist rasvaeemaldus ainet  või silikooni eemaldavat ainet.

Probleemsete aluspindade jaoks kasutage spetsiaalseid kruntvärve; nt. kattekihiga plastide puhul plastikukrunt värvi või polüstüreeni korral polüstüreeni krunti.

Värvikiht voolab. Kuidas seda vältida?

Pihustage ristkihtidena (horisontaalselt ja vertikaalselt). Alustage pihustamist objekti servadest kaugemale. Hoidke pihustuspea kogu liikumise vältel kindlalt allavajutatuna. Liigutage pihustusanumat ühtlaselt ja aeglaselt edasi-tagasi ning sooritage pöördliikumine objekti servadest kaugemale. Nii saate pihustusjuga kõige paremini doseerida ja vältida liigse värvi pinnale sattumist, mille tulemuseks on "pisarad" või "jooksev värv".

Pihustuspea ei tohi olla esemele liiga lähedal. Pritsimiskauguse juhised leiate vastavalt toote sildilt; reeglina peaks kaugus olema vahemikus 15 - 25 cm.

Töötlemise optimaalne temperatuur on vahemikus 15 ° C kuni 25 ° C (toatemperatuur). Pihustuspudel, pihustatav ese ja ümbritsev keskkond peaksid kõik sellel temperatuuril olema.

Ärge proovige esimese pihustamisprotseduuriga saavutada ühtlast ja siledat pinda. Parem on pihustada mitmele õhukesele kihile kui proovida värvi kanda ühe paksu kihina.

Minu kantud värvikiht näeb välja nagu apelsini pind. Kuidas seda vältida? 

Kui pritsimiskaugus on liiga suur, kuivab värv objekti poole õhus liikudes. See pihustusudu võib settida teie kaetud esemele esialgu mattpinnana. Kui nüüd rakendada veel üks kiht, moodustuvad väikesed tõusud - nn "apelsinikoor".

Miks värv koorub?

Aluspinnas peaks alati olema rohkem pigmente kui järgnevas kattekihis. Kruntvärvid on väga pigmenteerunud; läbipaistvatel lakkidel pole värvipigmente. Seega on optimaalne struktuur järgmine: kruntvärv, värvikiht, värvitu laki kiht. Kokkusobimatus võib tekkida ka erinevate tootjate värvide kasutamisel. Seetõttu kasutage sama objekti jaoks alati sama tootja tooteid.

Värv ei saa liimuda siledate plastpindadega. Koorumise vältimiseks tuleb eset alati eelnevalt töödelda plastkrundiga. Parima tulemuse saavutamiseks kasutage eelnevalt ka plasti puhastusvahendit.

Miks on minu poolt värvitud pinnal tekivad kortsud (värv "tõuseb")?

Sünteetilise vaigu värvi võib uuesti katta ainult sünteetilise vaigu värviga. Sünteetilises vaigus sisalduvad lahustid aurustuvad aeglaselt, kiiremini kuivavate akrüülvärvide lahustid aga kiiresti. Kui nüüd kanda kiiresti kuivavat akrüülvärvi aeglaselt kuivava sünteetilise vaigu värvi peale, hakkavad akrüülvärvis olevad lahustid selle all olevat kihti lahustama. Kuna kiiresti kuivav akrüülvärvi pind kuivab kiiremini kui allpool olev sünteetiline vaik, mis on hakanud lahustuma, tõuseb värv ja moodustab soovimatud kortsud.

Sünteetilise vaigu baasil värvi uuesti sünteetilise vaiguvärviga katmisel arvestage palun, et see tuleb kas teha kahe tunni jooksul pärast algkihi pealekandmist või muul juhul pärast 24-tunnist ooteaega. Kui seda ei järgita, tekib sama "tõstev" efekt.

Mulle ei meeldi värvimise tulemus. Kas ma võin värvi uuesti eemaldada? Parim on värv uuesti eemaldada kohe pärast katmist kas nitrolahusti või atsetooniga.

AQUA pihustusvärvi saab 20 minuti jooksul maha pesta veega ja pindaktiivsel ainel põhineva puhastusvahendiga.


Mis vahe on 1K (ühekomponentne) ja 2K (kahekomponentne) toodetel?

Ühekomponendilised tooted ei vaja täiendavat kõvendit.

Enne kõvendi kasutamist kahekomponendilised tooted segatakse etiketil näidatud suhtega ja tuleb seejärel kindlaksmääratud aja jooksul ära kasutada. Peaaegu kõik presto pahtli tooted on kahekomponendilised tooted.

Värvitehnoloogia valdkonnas oleme ColorMatic kaubamärgi all välja töötanud spetsiaalse tootmisprotsessi. Kõvendi on integreeritud purki ja tänu spetsiaalsele lõiketehnoloogiale aktiveeritakse see purgi sees esmakordsel kasutamisel. Ka pärast kõvendi aktiveerimist ei saa sisu pärast etiketil märgitud aegumisaega enam kasutada. Kahekomponendilisi värve eristab eriti kõrge bensiini- ja kriimustuskindlus.

Ma ei kasutanud kogu purgis olevat värvi. Kas ma saan seda alles hoida ja hiljem uuesti kasutada?

Pihustusvärvid on iseseisvad värvimissüsteemid. See hoiab ära värvi kuivamise ja saame tagada säilivusaja kümme aastat. Praktikas on aga näidatud, et pihustusvärvid võivad ka 15-20 aasta pärast suurepäraselt toimida! Muidugi on oluline nõuetekohane ladustamine.

Enamiku MOTIP DUPLI pihustite korral tagavad isepuhastuvad pihustusotsad pihustite puhtuse. Kui soovite siiski selles veenduda et pihusti ei ummistuks pärast tööd, siis keerake lihtsalt purk tagurpidi ja vajutage pihustuspead 2-3 sekundit. Nii pihustatakse välja ainult aerosool ja klapp puhastatakse toimeainete jääkidest (värvijäänused).

Kuidas MOTIP DUPLI tooteid õigesti utiliseerida?

Toote pakendid (aerosoolipurgid, pahtlid  jms), mille sisu on täielikult ära kasutatud, võib visata olmejäätmete hulka. Palun tooge jäätmete spetsiaalsesse jäätmekäitlusse jäägid värvipurkidega. Palun järgige DSD (Green Dot) jäätmekäitlejate juhiseid.

Kuidas peaksin MOTIP DUPLI tooteid hoidma?

Ladustamine peaks olema avamata pakendis kuivas ruumis (maksimaalselt 60% õhuniiskust) temperatuuril 10–25 ° C. Aqua spreivärvid peavad olema külmade eest kaitstud. Tooted peavad olema kaitstud valguse ja otsese päikesevalguse eest. Ettevaatust: aerosoole ei tohi kunagi kokku puutuda temperatuuridega, mis ületavad 50 ° C, ja neid tuleb hoida eemal süttivatest allikatest.

Milliseid ettevaatusabinõusid peaksin pihustamisel kasutama? 

Nõutavad ohutusmeetmed on tooteti erinevad. Palun järgige vastavat teavet toote etikettidel.

Üldiselt peavad aerosoolid olema kaitstud valguse ja otsese päikesevalguse eest ning neid ei tohi kunagi hoida temperatuuril üle 50 ° C. Ärge kunagi pihustage lahtise leegi ega hõõguvate esemete vastu.

Aerosoolipurke ei tohi kunagi jõuliselt avada ega põletada, isegi kui purk on tühi.

Tagage alati piisav ventilatsioon. Pihustusvärvi kasutamisel võivad õhuga kokkupuutel tekkida plahvatusohtlikud segud.

Hoidke tooteid lastele kättesaamatus kohas.

Seotud artikkel:
Auto kere- ja maalritööde õppevideod